„Naš posao je da stvaramo brz, učinkovit i kvalitetan javni servis koji ljudima omogućava bolji život na svakom koraku, svakoj potrebi i u svakom izazovu“, poručila je županica Karlovačke županije Martina Furdek sa svečane sjednice Županijske skupštine, održane u povodu Dana Karlovačke županije.
Predsjednik Skupštine Vlado Jelkovac, podsjetio je kako je prošla 31 godina od osnutka Karlovačke županije, naglasivši kako je tada 52 posto njezina teritorija bilo okupirano.
„Danas, kada stvari gledamo s odmakom od tridesetak godina, kao punopravna članica EU, NATO-a, euro-zone, Hrvatska korača krupnim koracima prema uređenom, modernom društvu, gdje i Karlovačka županija traži svoje mjesto“, rekao je predsjednik Županijske skupštine Vlado Jelkovac.
Danas je Karlovačka županija projektno orijentirana, a u kratkom filmu prikazano je niz postignuća: od otvorenja Tesle, uređenja SUVAG-a i izgradnje Regionalnog centra kompetentnosti, do zaštite rijeke Mrežnice i provođenja niza programa potpora. Županicu posebno veseli podatak o većem broju novorođenih beba i prvi put, nakon dugo godina, više upisanih prvašića.
„U fokusu ove županijske uprave je demografija, u fokusu su djeca i mladi. Sve što radimo, radimo kako bismo osigurali bolji standard i ugodan život u svakom kutku naše županije. Zašto bi netko živio u Kruškovači ili Fratrovcima ako u blizini nema ambulantu, školu, vrtić, neki društveni život? Da ne govorim o cesti, struji i vodi. Mi smo dosad značajno podigli standarde i kvalitetu zdravstvene usluge u svim našim Domovima zdravlja na cijelom području županije. Energetski smo obnovili škole i otvorili dječje vrtiće u 7 osnovnih škola. To je iznimno uspješan pilot projekt Karlovačke županije koji sjajno funkcionira u praksi. Sagradili smo dvije školske sportske dvorane, upravo počinjemo graditi treću, dvodijelnu u Ozlju, a imamo spremne projekte za još 5 manjih i trodijelnu u Dugoj Resi“, istaknula je županica Martina Furdek Hajdin, iskoristivši priliku da Vladi i premijeru čestita na sjajno odrađenom poslu – kupnji aviona Rafaela, koji su danas i stigli u Hrvatsku.
Premijer Andrej Plenković županijskom je vodstvu poručio - nastavite tako i dalje.
„Napredak i agilnost, angažman svih vas na području Karlovačke županije, bez obzira jeste li čelnici područne i lokane samouprave ili ste ljudi u poslovnom svijetu, kulturnom, društvenom, akademskom - svi se itekako trudite. I svaki put kada imamo priliku vidjeti ovaj film što se sve realiziralo u godinu dana, osjećam zahvalnost koju želim iskazati prema svima vama. Vi ste zaista sjajni, županija ste koja povezuje kontinentalnu i jadransku Hrvatsku. Meni je drago da smo kao Vlada mogli pomoći brojne projekte, zajedničke pothvate, napore, da li su to bile teške situacije poput poplava ili potresa, ili su to brojni razvojni projekti, podrška velikim poslovnim subjektima ovdje u Karlovačkoj županiji“, rekao je premijer Plenković.
Dan županije čestitali su, među ostalima: predsjednik Hrvatske zajednice županija, inače župan Brodsko posavske županije, Danijel Marušić, te gradonačelnik Karlovca Damir Mandić.
U programu svečane sjednice nastupile su najmlađe sekcije Kulturno umjetničkih društava Lasinja i Rečica, te Orkestar saksofona Glazbene škole Karlovac.
Zaslužnim udrugama i pojedincima dodijeljene su i godišnje nagrade. „Nagrada Karlovačke županije za životno djelo“ posthumno je dodijeljena generalu Petru Stipetiću, a „Plakete Karlovačke županije“ za 2023. godinu dobili su: Ivan Kolenc – Loptica, Nikica Spudić, Kulturno umjetničko društvo „Rečica“, Ženska udruga Katarine Josipdol te Udruga vinogradara, vinara i voćara Ozalj.
U ime nagrađenih govorila je predsjednica Ženske udruge Katarine Josipdol Zorica Marina Jandrlić, zahvalivši na tome što je njihov rad Karlovačka županija prepoznala i nagradila.
https://kazup.hr/aktualno/uz-dan-karlovacke-zupanije-premijer-andrej-plenkovic-porucio-vi-ste-zaista-sjajni-2#sigProId6e8d21f200



