Vijesti     -     Kontakti

Županica Martina Furdek Hajdin sudjelovala na prvoj sjednici Koordinacijskog vijeća Panonske Hrvatske

EU 

Župani iz osam panonskih županija definirali su glavne razvojne izazove i potencijale ove regije na prvoj sjednici Koordinacijskog vijeća Panonske Hrvatske

 

Županica Karlovačke županije Martina Furdek Hajdin sudjelovala je na danas održanoj prvoj sjednici Koordinacijskog vijeća Panonske Hrvatske, koju je vodila ministrica  regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak.

Ministrica Tramišak najavila je izradu Plana za industrijsku tranziciju Panonske Hrvatske. Na sjednici su sudjelovali župani iz osam županija Panonske regije: Bjelovarsko-bilogorske, Brodsko-posavske, Karlovačke, Osječko-baranjske, Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke, Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske županije, kao i predstavnici Svjetske banke. Cilj je poticanje novih ulaganja u privatnom sektoru, povećanje zaposlenosti te poboljšanje životnih uvjeta u ovoj hrvatskoj regiji koja čini 40 % ukupnog teritorija Hrvatske i obuhvaća gotovo trećinu ukupnog stanovništva Hrvatske. Čak četiri od deset najvećih hrvatskih gradova nalazi se upravo u Panonskoj regiji.



Cilj uspostave Koordinacijskog vijeća Panonske Hrvatske  je olakšati suradnju osam županija u njihovim nastojanjima da odgovore na zajedničke potrebe ove regije. Udružujući resurse moći će kroz zajedničke aktivnosti ostvariti veće razvojne pomake. Cijela ova regija pogođena je nezaposlenošću i siromaštvom, padom broja stanovnika i iseljavanjem, posebno u manjim i udaljenijim mjestima.

„Panonska Hrvatska ima potencijal za jačanje regionalne konkurentnosti kroz privlačenje stranih investicija, podršku razvoju malih i srednjih poduzetnika i modernizaciju proizvodnje. Ovo nam je prilika za strukturne promjene u gospodarstvu Panonske Hrvatske i rješavanje problema strukturne nezaposlenosti. Ulaganjem u istraživanje i razvoj, zelenu i digitalnu tranziciju gospodarstva, turističku valorizaciju prirodne i kulturne baštine, razvoj pametnih vještina, može se postići gospodarski oporavak i ravnomjeran razvoj ove regije. Posebno treba istaknuti ulaganja u strateške sektore kao što su poljoprivreda, IKT sektor, prehrambeno-prerađivačka, drvno-prerađivačka, metalo-prerađivačka industrija te turizam“- izjavila je ministrica Tramišak.

Plan za industrijsku tranziciju Panonske Hrvatske pilot je inicijativa Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, kojom se želi ojačati konkurentnost Panonske regije, kroz izradu strateškog okvira za razvoj regionalnog gospodarstva. Plan je usredotočen na pet prioritetnih industrija, uključujući: (1) poljoprivredno-prehrambenu; (2) drvno-prerađivačku, (3) informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), (4) turizam, te (5) metaloprerađivačku i strojarsku industriju. Plan bi trebao biti izrađen kroz sljedećih 6 mjeseci.

"Drago nam je što možemo podržati Ministarstvo u ovom pilot projektu s obzirom da je Plan za Panonsku Hrvatsku zamišljen kao zajednički napor na razini cijele Panonske regije. Namjera je  uhvatiti se ukoštac sa specifičnim potrebama regije u cjelini, za razliku od prethodnih fragmentiranih razvojnih inicijativa na županijskoj i općinskoj razini" - izjavila je Elisabetta Capannelli, voditeljica Svjetske banke za Hrvatsku. "Razvoj Panonske regije poboljšat će kvalitetu života ljudi koji žive na ovom području" - dodala je Capannelli.

Kako je istaknuo osječko-baranjski župan Ivan Anušić, namjera je da u pripremi Plana za industrijsku tranziciju Panonske regije sudjeluju svi župani iz 8 županijskih središta te da u njegovoj izradi zajednički sudjeluju i regionalne razvojne agencije, ali i predstavnici pet prioritetnih industrija, trgovinska udruženja, civilno društvo te akademska zajednica.


Od 2018. godine Svjetska banka pruža tehničku pomoć Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU u provedbi četverogodišnjeg programa Rast i radna mjesta u Slavoniji, Baranji i Srijemu. Cilj ove suradnje je pružiti potporu u provedbi Vladinog Projekta Slavonija, Baranja i Srijem usmjerenog na gospodarski oporavak i uravnotežen razvoj istočne Hrvatske. Od 2020. projekt je proširen na dodatne tri županije: Bjelovarsko-bilogorsku, Sisačko-moslavačku i Karlovačku županiju, kako bi obuhvatio Panonsku regiju u skladu s novom teritorijalnom klasifikacijom Hrvatske na NUTS-2 regije. 

                     

Informacije

Adresa:
A. Vraniczanya 2, Karlovac

Telefoni:
centrala: 047/ 666-111
tajnica župana: 047/666-101
tajnica zamjenika župana: 047/666-100
tajnica zamjenika župana: 047/666-102

Radno vrijeme:
7,00 do 7,30 - 15,00 do 15,30
(klizno radno vrijeme)

Dnevni odmor: 10,30 - 11,00

Uredovno vrijeme za rad sa strankama u upravnim tijelima Karlovačke županije

E-mail: pisarnica@kazup.hr

Pristupačnost