Travanj je mjesec svjesnosti opasnosti od mina u RH, a Međunarodni dan svjesnosti opasnosti od mina obilježava se upravo danas, 4. travnja.
Karlovačka županija nakon Domovinskog je rata bila zasijana minama: minski je bilo sumnjivo 200 četvornih kilometara, i to na području 14 gradova i općina.
Od 1998. godine do danas razminirano je oko 78 četvornih kilometara, a ostatak terena je isključen iz minski sumnjivog prostora drugim metodama. Danas je ostalo minski sumnjivo oko 13 četvornih kilometara šumskih površina na području općina Josipdol, Plaški, Rakovica i Saborsko.
Karlovačka županija jedina je županija u Hrvatskoj koja je sama, iz svog proračuna, izdvajala novac za razminiranje, ukupno oko milijun eura. Zahvaljujući tome, osigurala je i donacije stranih Vlada i nevladinih organizacija vrijedne više od milijun i pol eura.
Usto, Karlovačka je županija prva u Hrvatskoj povukla sredstva iz EU fondova za projekt razminiranja poljoprivrednog zemljišta, i to gotovo 4 milijuna eura.
Također, kroz Projekt Karlovac KARST iz EU fondova osigurano je 25 milijuna eura, što je najviše novca, ikad dobivenog za razminiranje u Republici Hrvatskoj. Riječ je o projektu u sklopu kojeg je razminirano 17 četvornih kilometara šumskog prostora u općinama Tounj, Josipdol i Plaški, te se istodobno osigurava održivo upravljanje i zaštita šuma kao i učinkovito upravljanje ekološkom mrežom Natura 2000.
Planom razminiranja u Republici Hrvatskoj Karlovačka županija bi trebala biti u potpunosti očišćena od mina do kraja 2024. godine